Seyahat

Las Vegas Neon Müzesi: Yıldızlar Asla Sönmez

Las Vegas seyahati herkes için farklı anlamlar ifade eder. Kimisi için ışıltıyı, kimisi için günahı, kimisi için de eğlenceyi. Bugün yolumuz Las Vegas’da bir mezarlığa düşecek. Mezarlık dediysem hemen ürkmeyin aslına bakarsanız bir hurdalık. İster mezarlık deyin ister hurdalık ama müzenin oldukça etkilileyici olduğu kesin. The Strip’in cazibeli rotasından çıkıp Las Vegas’da farklı bir şeyler arıyorsanız Neon Müzesi’ni gezmenizi tavsiye ederim.

Las Vegas’ın geçmişi Neon Müzesi’nde yatıyor

Günümüzde her ne kadar neonların yerini led ampüller alsa da, casinolar ve gece hayatının sembolü Las Vegas, görselliğinin kaynağını en çok da renkli neon ışıklarından alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada Eyaleti’nde yer alan, eğlence ve gösteri dünyasının kalesi, neon ışıklarıyla örülü tarihi tabelalarına verdiği değeri Neon Müzesi ile gösteriyor.

Yıllarca, Young Electric Sign Company, bu eski tabelaların birçoğunu “hurdalıklarda” depolamış. Tabelalar, dış etkenlerin yıpratıcı etkisine maruz kalıp yok olmaya yüz tutunca, yavaş yavaş bu tabelalar onarılarak müze haline gelmiş. Müzede bulunan 200 kadar kadar neon tabela bulunuyor.

1996 yılında kurulan müze, Las Vegas’ın yıkılan ya da yenilenen binalarından sökülen eski tabelaları itinayla saklıyor. Neon müzesi yalnızca neonlar ile ilgili değil aynı zamanda şehrin tarihini yansıtıyor. Neon Müzesi, bir zamanlar şehiri rengarenk aydınlatan neon tabelalarıyla dolu. Las Vegas’ın ünlü gece kulüpleri ve kumarhaneleri Caesars Palace, Binions Horseshoe, Silver Slipper ve the Stardust gibi mekanların orijinal neon tabelalarını görmek oldukça heyecan verici.

Müzeyi gezmek için ben gündüz turunu tercih ettim. Ancak gece ve gündüz ayrı ayrı turlar mevcut. Zaten onun dışında alıp başınızı dolaşamıyorsunuz. Üstelik çok uzun zaman ayırmanız gerekmiyor. Rehber eşliğinde yapacağınız ziyaretiniz bir saatten biraz uzun sürüyor. Biletlerinizi online olarak mutlaka önceden alın. Türk usulü çat kapı gittiğinizde çok şanslı olmadığınız sürece yer bulamıyorsunuz. Biletlerinizi aldıktan sonra, ziyaretçi merkezinde bulunan rehberli tur bekleme alanına geçmeniz gerekiyor. Grup rehberiniz burada sizi bekliyor olacak. Gezi sırasında size neleri yapabileceğinizi ve neleri yapamayacağınızı anlattıktan sonra tur başlayacak.

La Concha Motel lobisinde 

Müzenin ziyaretçi merkezi 1961 yılında açılan ve 2004 yılında kapanan La Concha Motel’in lobisi olarak kullanılan yapı içerisinde hizmet veriyor. La Concha Motel’in lobisi, 2005 yılındaki yıkımdan kurtarılarak bugün hizmet verdiği yere taşınmış. Yapı Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk tanınmış Afrika kökenli Amerikalı mimarlardan biri olan ve aynı zamanda ilk LAX Theme binasını tasarlayan mimar Paul Williams tarafından tasarlanmış. Eğrisel La Concha Motel lobisi, atom, uzay çağı şekilleri ve motifleri ile karakterize edilen, Mid-Century modern (II. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki şartlara bağlı olarak ortaya çıkan, mimari, endüstriyel ve grafik tasarım disiplinlerindeki 20. yüzyıl ortası modern stildir. Sade, kullanışlı, çok işlevli ve yenilikçi özelliklere sahip, net ve temiz hatlı tasarımları tarifleyen bir terimdir.) tasarımının çarpıcı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Alfabe çorbası 

Müzenin bu bölümünde, çocukluğumuzdan hatırlayacağımız  hem alfabeyi hızlı öğrenmemiz hem de yemek yememiz için geliştirilen alfabe çorbasındakine benzeyen çok sayıda harf var. Harfler Las Vegas’ın her bir yerinden farklı  tabeladan gelmekte. Bu harfleri, aynı zamanda müzenin ziyaretçi merkezinde hizmet veren mağazasında magnet olarak bulabilirsiniz. Ben de bu neon tabelalarından referans alarak tasarlanmış harf magnetlerden alarak adımı oluşturdum. Belki sizinde yolunuz buraya düşerse  hatıra olarak bu magnet harflerden almak istersiniz. Böylelikle kar amacı gütmeyen bu kurumun ulusal hazineleri korumasına yardım edersiniz.

Yeni bir seyahatte, yeni bir rotada tekrar görüşmek üzere…

Author Info

Yuksel Gungormus

Beni ne etkiliyorsa, hayatta nasıl deneyimlerden geçiyorsam bunları kişisel web sitemin blog kısmında sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bir film, bir şarkı, bir kitap, bir seyahat kısacası her şey olabilir.

http://www.yukselgungormus.com

Leave a Reply