Haberler

Yüksel Güngörmüş Payitaht Abdülhamit Dizisine Konuk Oyuncu Olarak Katıldı

Yüksel Güngörmüş TRT 1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamit Dizisinin 52. Bölümüne Yabancı Okul Müdürü olarak konuk oldu.

 

34. Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit Han‘ın döneminde yaşananları konu alacak. 1896’da, Sultan Abdülhamid’in padişahlığının 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları ekrana taşıyacak olan dizi, Filinta serisinin devamı niteliğinde.

La Concha Motel lobisinde 

Müzenin ziyaretçi merkezi 1961 yılında açılan ve 2004 yılında kapanan La Concha Motel’in lobisi olarak kullanılan yapı içerisinde hizmet veriyor. La Concha Motel’in lobisi, 2005 yılındaki yıkımdan kurtarılarak bugün hizmet verdiği yere taşınmış. Yapı Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk tanınmış Afrika kökenli Amerikalı mimarlardan biri olan ve aynı zamanda ilk LAX Theme binasını tasarlayan mimar Paul Williams tarafından tasarlanmış. Eğrisel La Concha Motel lobisi, atom, uzay çağı şekilleri ve motifleri ile karakterize edilen, Mid-Century modern (II. Dünya Savaşı sonrası dönemdeki şartlara bağlı olarak ortaya çıkan, mimari, endüstriyel ve grafik tasarım disiplinlerindeki 20. yüzyıl ortası modern stildir. Sade, kullanışlı, çok işlevli ve yenilikçi özelliklere sahip, net ve temiz hatlı tasarımları tarifleyen bir terimdir.) tasarımının çarpıcı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Alfabe çorbası 

Müzenin bu bölümünde, çocukluğumuzdan hatırlayacağımız  hem alfabeyi hızlı öğrenmemiz hem de yemek yememiz için geliştirilen alfabe çorbasındakine benzeyen çok sayıda harf var. Harfler Las Vegas’ın her bir yerinden farklı  tabeladan gelmekte. Bu harfleri, aynı zamanda müzenin ziyaretçi merkezinde hizmet veren mağazasında magnet olarak bulabilirsiniz. Ben de bu neon tabelalarından referans alarak tasarlanmış harf magnetlerden alarak adımı oluşturdum. Belki sizinde yolunuz buraya düşerse  hatıra olarak bu magnet harflerden almak istersiniz. Böylelikle kar amacı gütmeyen bu kurumun ulusal hazineleri korumasına

Payitaht; Abdülhamit; Yüksel Güngörmüş

Author Info

Yuksel Gungormus

Beni ne etkiliyorsa, hayatta nasıl deneyimlerden geçiyorsam bunları kişisel web sitemin blog kısmında sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bir film, bir şarkı, bir kitap, bir seyahat kısacası her şey olabilir.

http://www.yukselgungormus.com

Leave a Reply